A teniszt
Az tt a 16. szzad elejn talltk fel, a jeu de paume-hoz. Eleinte az tk nagyon klnbzek voltak. A teniszt kszlhet fbl (krisfa, bkkfa), fmbl (acl, duralumnium, titn), vagy szintetikus rostokbl (veg, szn, esetleg farostok keverke). Korbban a fat volt a jellemz, az utbbi vek fejlesztseinek ksznheten – amik elssorban a teniszt anyagt rintettk – az t sokkal nagyobb er kifejtsre lett alkalmas, s knnyebb is lett, ezltal a sport is kellemesebb vlt. A legtbb mai t kerete tbbek kztt grafitot, titnt, aclt tartalmaz.
Noha a technolgia folyamatosan fejldik, a profi jtkosok ltalban veken keresztl ragaszkodnak ahhoz az tfajthoz, amit megszoktak. Annl is inkbb, mert a tenisztiket ltalban szemlyre szabjk, hogy minl hatkonyabban tudjk hasznlni.
A teniszt hrjnak megvlasztsa s a hrozs erssge rendkvl fontos egy teniszez szmra. Rengeteg klnfle hr ltezik (pldul nylon vagy termszetes marha-, ill. brnybl). A teniszt behrozott rsznek mrete szablyozott: szlessge nem lehet nagyobb 29,21 cm-nl, magassga pedig 39,37 cm-nl. Az t teljes hossza (tkrtengelye mentn, kerettel s nyllel egytt) legfeljebb 73,66 centimter lehet, mg keretnek legnagyobb szlessge nem lehet tbb 31,75 centimternl. A teniszt slya 350 s 411 gramm kztt mozoghat.
A teniszlabda
Jllehet a kirlyi (lawn tennis, royal tennis), illetve a mai tenisz elgg hasonlt egymsra, a kt sportg labdja nagyon klnbzik a msiktl. A kirlyi vltozatban lszrt, puha rongyot vagy ms effle anyagot varrtak bele a brbe vagy vszonba. Az j vltozatban ugyanakkor sokkal puhbb labdkra volt szksg, nehogy tlsgosan feltrja a gyepet. Az 1850-es vekben Charles Goodyear feltallta az indiai gumi vulkanizlst, ennek ksznheten a teniszlabda anyaga is megvltozott.
Ma a teniszlabda kaucsukbl kszl, a kzepben leveg van. Kvlrl nemez bortja, aminek a nagy versenyeken ktelezen srgnak vagy fehrnek kell lennie. A teniszlabdk sszettele vltozhat attl fggen, milyen clra kszlnek: pldul csak szabadids sportolshoz, amatr, rendszeres vagy profi teniszhez, felntteknek vagy fiataloknak. Az sszettelbeli klnbsgek legltvnyosabban a labda teherbr kpessgben s lettartamban mutatkoznak meg. A versenyeken hasznlt labdk vannak a legnagyobb terhelsnek kitve, s ezeknek kell a legnagyobb elvrsoknak is megfelelnik: mindig a lehet legjobban kell pattanniuk stb. Ennek kvetkeztben ezek a labdk gyorsabban elhasznldnak.
A teniszlabda tmrjnek 6,350 s 6,668 centimter kztt kell mozognia, mg slya 56 s 59,4 gramm kztt vltakozhat. Ha 254 cm magasrl sima fellet beton talajra ejtjk (anlkl, hogy ert fejtennk ki), akkor a labdnak legalbb 134,62, legfeljebb 147,32 centimterig kell felpattannia. Tbbfle tpus labda van, annak megfelelen vltoztatjk ket, hogy a mrkzst milyen bortson jtsszk.
Eredetileg a labda szne fehr volt, de aztn srgra vltottak, hogy a nzk jobban lthassk a leltrl. Ennek ellenre a fehr szn labda tovbbra is szablyos, akr versenyen is lehetne hasznlni ket.
ltzet
Eleinte a tenisz gyorsabban fejldtt, mint a divat, gy a teniszezk nyakkendben, fzben jtszottak. Ksbb a nknl egyre inkbb feltntek a szoknyk a teniszplyn, s a teniszeznk azon rivalizltak, kinek van elegnsabb ruhja. Suzanne Lenglen teremtette meg a ni sportol imzst: lett a divatikon a teniszvilgban.
Az 1980-as vekben a teniszruhk tovbb modernizldtak: egyre lezserebbek s knyelmesebbek lettek. Bevezettk a rvidnadrgot, s a frfiaknl az inget is felvltotta lassan a pling (fleg Ren Lacoste hatsra). A nk szoknykat, ruhkat hordtak, majd fokozatosan bevezettk a sortot s az ujjatlan plt is. Az 1990-es vekben az j anyagok, kztk a poliszter bevezetsvel a ruhk egyre knyelmesebb viselett vltak. Manapsg a leggyakoribb viselet a frfiaknl a rvidnadrg s a pling, a nknl a sort s az ujjatlan pl, de nmelyik frfi teniszez szereti az ujjatlan plkat is, s a nknl is fennmaradt a csinos ruhk divatja is. |