A sz eredete
A kzpkorban, amikor a francik tlabdajtkot jtszottak (mg gyakran puszta kzzel vagy brkesztyvel), az adogat gyakran elkiltotta magt, mikor odattte a labdt ellenfelnek: Tenez! (’fogja!’). A tenir ige felszlt alakjt a korabeli franciban gy ejtettk: /tents/. Ksbb, amikor az angolok tvettk a jtkot s a hozz tartoz terminolgit, a szt /tenis/-nek rtelmeztk. Innen jn a tennis, magyarul a tenisz sz.
A jtk elzmnyei s ltrejtte

gy nzett ki egy teniszezn 1881-ben…
A tenisz egy francia eredet ts labdajtk (jeu de paume) angolok rvn tovbbfejlesztett vltozata. Az agincourt-i tkzet (1415) utn Charles d’Orlans herceg angol fogsgba kerlt. A Norfolk grfsgban lv Wingfieldben tartottk fogva kt vtizeden keresztl. Ez alatt az id alatt a herceg bevezette Angliban az tlabdajtkot, amit maga csaknem minden nap ztt. A forrsok szerint a tenisz csaknem ngy vszzaddal ksbb, 1858 s 1870 kztt jtt ltre mai formjban.
1858-ban a sportkedvel Harry Gem jogsz ltrehoz egy – a mai teniszplykhoz hasonl – plyt sajt birtokn. 1863 krl Walter Clopton Wingfield tiszt, a Wingfield vrurak s Charles d’Orlans fogvatartjnak, John Wingfieldnek egyenes gi leszrmazottja szintn a tenisz egy fajtjt zi londoni birtokn. 1869 krl Harry Gem bartjval, Augurio Pererval egy jfajta tsjtkot jtszanak, amit elszr pelotnak, majd lawn tennis-nek neveznek. 1872-ben kt helyi orvossal, Frederic Haynesszel s Arthur Tomkinnal ltrehoztk a vilg els teniszklubjt Leamingtonban. Valsznleg teht – a legendval ellenttben – nem W. C Wingfield, hanem Harry Gem tallta fel a mai rtelemben vett „modern teniszt”, viszont Wingfield hagyomnyozta az utkorra azzal, hogy 1874-ben „Sphairistike” (gr. ’labdajtk’) nven kereskedelmi forgalomba hozta. Wingfield spairistike-je (lawn tennis, royal tennis) a francia jeu de paume (angolul: real tennis) tovbbfejlesztett vltozata, amit fvn jtszottak. A kaucsuklabdt kln azrt fejlesztettk ki, hogy megfelelen pattanjon a fvn. Sok tenisztrtnsz szerint Wingfield idejben ltettk t a francia terminolgia nagy rszt is az angol nyelvbe.
Az els tenisztornt valsznleg M. William Appleton rendezte meg nahanti birtokn, 1876 augusztusban: a tornt John Dwight nyerte. Ezek utn kvetkezett az els wimbledoni tenisztorna: 1877. jlius 9-16-ig: ez teht a legrgebbi, legnagyobb mlt ma is ltez tenisztorna. Az els tornn 22 frfi teniszez indult, s az angol W. Spencer Gore diadalmaskodott.
Franciaorszg, ahonnan a jeu de paume szrmazott, csakhamar felismerte a wimbledoni tenisz szpsgt, s meghdolt. 1878-ban mr meg is alakult Dinard-ban (Bretagne) az els francia teniszszvetsg. Ebben az idben alakultak az els trsasgok Ausztrliban is. Gyorsan ntt az amatr tenisztornk szma is: rorszgban (1879), az ausztrl kolnikban, Melbourne-ben (az Ausztrl Opent 1905-ben rendeztk meg elszr). Az Amerikai Egyeslt llamokban, Newportban is ltrejtt egy amatr torna 1881-ben: a mai US Open eldje.
A tenisz teht a viktorinus korban keletkezett, s a szablyai is viktorinusok voltak: a sportot csak a gazdag arisztokrcia gyakorolhatta, gy nem volt szksg pnzre a fenntartshoz, de nem is lehetett fizetett mestersg. Ez megmagyarzza azt is, mirt voltak a hivatsos teniszezk sokig eltiltva a nagy nemzetkzi tenisztornktl. Annl is inkbb, mert a tenisz tekintlyei hatalmukat fltve nem akartak tlk fggetlen profi teniszezket bevonni a sportba. A francia tenisztorna (innentl Internationaux de France de tennis vagy Roland Garros) volt az els, amelyik engedlyezte a hivatsos teniszezk rszvtelt, 1925-ben.
A „Grand Slam” kifejezst 1933-ban kt jsgr hasznlta elszr (John Kieran s Allison Danzig), amikor az ausztrl Jack Crawford megnyerte az ausztrl amatr tornt, a Roland Garrost s Wimbledont, majd a Forest Hill-i amerikai bajnoksgon dntbe jutott. Ez a ngy torna azrt emelkedett ki a tbbi kzl, mert egyedl a ngy rendez orszg diadalmaskodott a Davis-kupn, ami akkoriban a legnagyobb nemzetkzi torna volt. A Davis-kupt Dwight Davis alaptotta 1900-ban, elszr csak Nagy-Britannia s az USA rszvtelvel. Ksbb ms orszgok is csatlakoztak, de 1973-ig egyedl Nagy-Britannia, az USA, Ausztrlia s Franciaorszg csapata tudta megnyerni. Donald Budge volt az els teniszez, aki 1938-ban kimondottan a ngy Davis-kupa-gyztes orszg tornjn akart gyzelmet aratni (egybknt nem is indult volna Amerikban, mert nem szerette az ottani klmt): az els, aki megksrelte megcsinlni a Grand Slamet, s akinek ez sikerlt is.
1968-ban megkezddtt az „open era”, a profi kor, amikortl a hivatsos teniszezk is indulhatnak a klnbz tornkon. A ngy Grand Slam is nylt bajnoksg lett, s ma is ez a ngy a legrtkesebb a tenisztornk kztt.
Az els bajnokok
Az amatr s a profi jtkosok kztt fennll rivalizls sokig nem tette lehetv, hogy megfelel, objektv rangsort lehessen fellltani a teniszezk kztt. 1968-ig a hivatsos jtkosok nem indulhattak azokon a tornkon, amelyeket a nemzetkzi vagy a nemzeti teniszszvetsgek rendeztek meg. Ennek ellenre volt nhny alkalom az sszehasonltsra: Rod Laver pldul 1962-ben, egy ausztrl fves tornn jtszott az v kt legjobb profi teniszezjvel, Kenneth Robert Rosewall-lal s Lewis Alan Hoaddal: kt meccset nyert meg, 19-et elvesztett. 1948-tl egyre nyilvnvalbb vlt, hogy a vilg legjobb teniszezi a profik kztt vannak. 1931 utn az open era eltti kor sszes nagy teniszezje profiv vlt, s (Henri Cochet kivtelvel) mindegyikk ekkor rte el karrierje cscspontjt (Bill Tilden, Henri Cochet, Ellsworth Vines, Fred Perry, Donald Budge, Bobby Riggs, Jack Kramer, Pancho Segura, Pancho Gonzales, Frank Sedgman, Tony Trabert, Ken Rosewall, Lew Hoad, Rod Laver). 1966-ban sikerlt a hivatsos teniszezk tmogatinak s Jack Kramernek elrnik, hogy a kvetkez v amatr wimbledoni tenisztornja utn szervezzenek egy profi tornt is Wimbledonban. A BBC2 szponzorlsval 1967 augusztusban meg is szerveztk a tornt, amelyen 8 hivatsos teniszez indulhatott. A torna akkora sikerrel jrt a kznsg s a televzinzk krben, hogy Herman David, Wimbledon akkori igazgatja elhatrozta, hogy a kvetkez v (1968) hagyomnyos Wimbledonja nyitott lesz: mindenki, a hivatsos teniszezk is indulhatnak rajta. 1968. mrcius 30-n a Nemzetkzi Szvetsg beleegyezett abba, hogy nhny torna (kztk elsknt 1968 prilisban egy Bournemouthban rendezett bajnoksg) nyitott legyen. De az eredmnyek ellenre a szvetsg s a profizmus tmogati kztt tovbb folytatdott a harc: mg ngy vig vrni kellett arra, hogy a tenisz teljesen nyltt vljon. 1972 szeptemberben a US Openen, az v egyetlen olyan Grand Slam-tornjn, ahol a vilg sszes legjobb jtkosa jelen volt, a teniszezk – hogy ne kelljen vezetiktl fggnik – ltrehoztk az els olyan testletet, amelyhez mindenki csatlakozhatott, az ATP-t (Association of Tennis Professionals). Ez a szvetsg a korbbiakkal egyttmkdve ltre akart hozni egy ves versenysorozatot (ATP Tour), s ezt a clt 1972-ben el is rte. A szervezet – amelynek irnytsa egybknt hamar kicsszott a jtkosok kezei kzl – irnytotta ettl fogva az sszes nagyobb kezdemnyezst, leszmtva a Grand Slam-tornkat s a Davis-kupt, amelyeknek rendezsi joga tovbbra is a Nemzetkzi Szvetsg s a nemzeti teniszszvetsgek kezben volt. 1973. augusztus 23-n az ATP ltrehozta az els vilgranglistt: a trtnelem els vilgels teniszezje Ilie Nastase lett.
Wimbledon a maga rszrl a konzervativizmus bstyja maradt. Mikzben a tenisztornk engedlyeztk a rsztvev teniszezknek, hogy sznes ltzetben lpjenek plyra, Wimbledonban ktelez maradt a teljesen fehr ruha.
Suzanne Lenglen, az els jelents ni teniszez nagyban hozzjrult a ni tenisz sikeress ttelhez: Cannes-ban megnyerte az „vszzad meccst” Helen Mills ellen, majd egy vvel ksbb visszavonult az amatrk kzl, s az „els hivatsos turn” kampnynak lre llt szak-Amerikban. Ennek ellenre a ni tenisz mg sokig nem nyert ltjogosultsgot, az 1960-as vekig kellett vrni arra, hogy a teniszeznk beleszlhassanak az esemnyek sorba. Ekkor azonban az ATP mintjra ltrejtt a WTA (Women’s Tennis Association) is, ami egyben a hivatsos ni tenisz ltrejttt is jelentette.
Az „open era”
A modern, professzionlis tenisz 1968-ban, az „open er”-val (hivatsos, profi kor) kezddtt. Az v ngy legnagyobb tenisztornja, a Grand Slam-tornk megnyitottk kapuikat a hivatsos teniszezk eltt is. A sport lpsrl lpsre amatrbl profiv vlik. Ekkortl tekinthetjk a sportot modernnek, s ekkor kezddik meg a statisztikk, rekordok szmontartsa is.
A frfi s ni tenisz legfbb clja a Grand Slam elrse lett: egy naptri ven bell megnyerni mind a ngy Grand Slam-tornt. Don Budge mr korbban teljestette ezt, de ekkor mg a profi teniszezk nem vehettek rszt a bajnoksgokon. Rod Lavernek ktszer is sikerlt a Grand Slam: az els mg a profi kor eltt (1962), a msodik azonban mr 1969-ben. A nk kztt tbb versenyznek is sikerlt: pldul Margaret Smith Courtnak (1970) vagy Steffi Grafnak (1988).
A pontozs eredete
A tenisz klnleges pontozsa (15, 30, 40) szintn a jeu de paume-tl szrmazik. A kzpkorban a 60 volt a legelterjedtebb szimbolikus rtelm szm. Abban az idben vezettk be a 60 perces rkat, s egy aranydnr 15 sou-t rt. A francia jtkban is a 15 szorzataival szmoltak: taln az ra szakaszaira utalva, vagy azrt, mert pnzben fogadtak a jtkra. Azt nem lehet tudni, hogyan lett a pontszmolsban 40 a 45-bl. Egyesek szerint a jtkosok egyszeren lervidtettk: rvidebb volt kimondani a negyvenet, mint a negyventt. Br az elmletet sokan vitatjk, mindezidig nem sikerlt kielgtbb magyarzatot tallni.
A deuce (=egyenl, 40-40) kifejezs szintn a francia labdajtkra vezethet vissza. 40-40-es llsnl a jtkvezet ezt kiltotta: „à deux” (’kettre’), amivel azt akarta mondani, a jtkosoknak kt ponttal kell megnyernik a jtkot. Az angolok szhasznlatban vlt az „à deux” deuce-sz. |